Kā veidot veselīgu pašapziņu?
Pavisam nesen viesojos radio Latviešu Hiti iedvesmojošajā raidījumā “Labāks Tu. Dienas mikrodeva.”, kurā runājām par pašapziņu, nonākot pie vairākām vērtīgām domām, atziņām un secinājumiem.
Sarunu sākām ar to, kā es izprotu vārdu “pašapziņa”, ka tā priekš manis ir cieši saistīta ar sevis apzināšanos un to, kā sevi sajūtam, kādi ir mūsos mītošie uzskati u.tml.
Par pašapziņu ir arī vairāki mīti, piemēram, ka tā saistās ar iekšējo mieru, savukārt ‘nomierināt sevi nozīmē iztukšot prātu no visām domām’. Tomēr patiesībā mūsu domas vairāk ir kā iespēja ar sevi parunāt - ja mēs tās mācāmies apzināties, varam gūt skaidrību un pat mieru. Bet kas īsti ir pašapziņa, kuru mēs neredzam spogulī? Ko nozīmē būt iekšēji mierīgam?
Cilvēks ir veidots, lai sevi vispirms pasargātu. Tas izskaidro to, kāpēc mūs nereti piemeklē šaubas, bailes, paškritika. Brīdī, kad pirms kāda notikuma vai darbības sadzirdam savu iekšējo balsi, ir vērtīgi tajā ieklausīties un izprast to, jo dažreiz tā patiešām palīdz, bet citreiz tās ir par daudz, kavējot tālāku rīcību.
Lai saprastu, ko tā patiesībā grib pateikt, ir svarīgi izprast pašam sevi. Iepauzēt, apzināti atrast laiku sev, iedziļināties savās domās un aprunāties pašam ar sevi, uzticamu draugu vai profesionālu speciālistu. Sarunā nonācām pie tā, ka pat caur nemieru, adrenalīnu un sarežģītām dzīves situācijām, mēs varam sevī ieklausīties un saprast ko vairāk.
Interesanti, ka visas dzīves laikā mūsu pašapziņa mainās. Secinājām, ka to lielā mērā ietekmē sociālā vide, cilvēka iekšējais kritiķis un domāšanas veids. Tā mainās, mainoties vecumam, jo katrā dzīves posmā, mainās mūsu uzskati un izjūtas. Pasaulē zināmā psiholoģe, Stenforda Universitātes profesore, Kerola Dveka izpētījusi, ka viens no svarīgiem attīstības priekšnoteikumiem ir izaugsmes domāšana — pārliecība, ka ikviens var savas spējas pilnveidot. Šo secinājumu absolūti var attiecināt arī uz pašapziņu, jo tikai ar izaugsmes domāšanu mēs spējam to ilgstoši uzturēt veselīgā līmenī. “Veselīga pašapziņa, savukārt, ļauj pieņemt veselīgas izvēles”, kā mūsu sarunā pieminēja Māris.
Es uzskatu, ka veselīga pašapziņa ļauj dzīvot dzīvi pilnvērtīgi - tā dod stimulu iet un darīt! Lielu dzīves daļu mēs pavadām meklējot sevi, visās dzīves jomās, tāpēc ir svarīgi piekopt izaugsmes domāšanu, kas ļauj saredzēt plašāk gan apkārtējo pasauli, gan sevi – iekšēji. Sarunā dalījos arī ar radošu tehniku par “Medaļu sienu”, kas spēj iedvesmot un stiprināt pārliecību par sevi.
Saruna noslēdzās ar vērtīgiem salīdzinājumiem par to, kā mēs varētu uztvert dzīvi citādāk, viens no piemēriem – iztaisnot muguru – dod tūlītēju rezultātu.
Esmu pateicīga par šo jēgpilno un vērtīgo sarunu! Ticu, ka tā daudziem sniegs virzienu, kurā aizdomāties, lai stiprinātu savu pašapziņu. Pilnu sarunu klausies TE!