Viltvārža sindroms un perfekcionisms. Jaunākais "trends" vai skarbā realitāte?
Sabiedrībā arvien lielāka interese parādās par viltvārža sindromu, kas izskan kā kārtējais apzeltītais "trends", jo, ja Tev piemīt viltvārža izjūtas un šaubies par savu kompetenci, tad patiešām esi profesionālis, jo tikai profesionāļi varētu par to šaubīties. "Muļķi" par to nedomā, bet dara.
Diemžēl tas ir mīts. Iespējams, viltvārža sindromam ir arī kas pozitīvs, tomēr lielākoties tā ir nepatīkama realitāte, kas bieži tiek saistīta arī ar stresu, trauksmi, negatīvām emocijām un depresiju, savukārt profesionālajā jomā ar darbaholismu, neapmierinātību ar darbu un zemākiem darba rezultātiem.
Šī tendence ir tik satraucoša, ka pēdējos gados arī zinātniskajā literatūrā ir dubultojies pētījumu skaits par viltvārža sindromu un dažādās izlasēs tas novērots no 9% līdz pat 82% cilvēku.
Kā ir Latvijā un kas vispār ir viltvārža sindroms? Par to lasi tālāk šajā rakstā.
Kas ir viltvārža sindroms?
Viltvārža sindroms ir iekšēja izjūta cilvēkam, ka viņš nav tik spējīgs, talantīgs vai kompetents kā citi uzskata, un nav pelnījis savus sasniegumus. Tās ir grūtības piedēvēt savus panākumus sev, savukārt neveiksmju gadījumā tās bieži tiek piedēvētas savām spējām, intelektam vai piepūlei. Tas tiek pētīts jau no 1978.gada un biežāk tiek lietots jēdziens ‘viltvārža fenomens’ vai ‘viltvārža izjūtas’, jo tā noteikti nav klīniska diagnoze, ko noteikt cilvēkam.
Nav viena cēloņa, kāpēc cilvēki piedzīvo viltvārža sindromu. Tas var būt saistīts gan ar bērnībā piedzīvoto audzināšanas stilu, gan personības iezīmēm, īpaši perfekcionismu un neirotismu, kā arī pašcieņu, gan situatīvajiem un sociālās vides faktoriem kā sabiedrības attieksme, stereotipi, savstarpējās attiecības un organizācijas vide.
Viltvārža sindroms un perfekcionisms
Perfekcionisms ir tendence pieprasīt no citiem vai sevis ārkārtēji augstu vai pat nevainojama līmeņa sniegumu, kas pārsniedz attiecīgajā situācijā nepieciešamo. Tam var būt savas pozitīvās puses, vairojot pašpārliecinātību, apzinīgumu un iekšējo motivāciju, tomēr pārlieku liels perfekcionisms var novest pie tādām neveselīgām izpausmēm kā depresija, trauksme, kauns un vainas izjūta u.c.
Cilvēki, kuri pieredz viltvārža izjūtas, ir ārēji veiksmīgi, taču iekšēji piedzīvo dažādas bailes, šaubas un nedrošību, tai skaitā, perfekcionisma uzskatus, uzliek sev pārāk augstus standartus un kritizē sevi par nespēju tos sasniegt. Tieši bažas par kļūdām un neadekvāts sava darba vērtējums (piem., pārvērtējot pieļauto kļūdu skaitu) ir viena no kopīgajām iezīmēm cilvēkiem ar viltvārža izjūtām un perfekcionisma iezīmēm.
Viltvārža sindroms ir saistīts ar lielāku spriedzi darbā un mazāku motivāciju vadīt, arī perfekcionisms darba vietā var būt destruktīvs fenomens, līdz ar to tam būtu jāpievērš lielāka uzmanība ne tikai katram personiski, ar to saskaroties, bet arī organizācijās, domājot par savu darbinieku attīstīšanu un labbūtību.
Kāda situācija ir Latvijā?
Sava pētījuma ietvaros, kas bija pirmais pētījums Latvijā par viltvārža sindromu, aptaujāju 760 sievietes, kur vairāk kā puse ziņoja par biežām un intensīvām viltvārža izjūtām.
Atklājās, ka viltvārža izjūtas tiešām ir cieši saistītas ar perfekcionismu – jo cilvēks izjūt augstākas bažas par savām kļūdām un rīcību, uzliek sev pārlieku augstus mērķus un standartus, kā arī biežāk izjūt vecāku gaidas par izcilību un nekļūdīšanos (kaut vai tikai subjektīvas) un viņam šķiet, ka viņš nespēj tās attaisnot un tikt galā ar iespējamo kritiku, jo augstākas viltvārža izjūtas viņš piedzīvo un biežāk nespēj sev piedēvēt savus sasniegumus.
Tāpat viens no secinājumiem bija, ka cilvēki, kuri vairāk piedzīvo viltvārža sindromu, zemāk novērtē savu darba sniegumu un ir mazāk ar to apmierināti, lai gan reāli tam var nebūt pamata. Viņi retāk iesaistās arī ārpus darba aktivitātes un papildus pienākumos, kā arī biežāk prokrastinē jeb atliek darbus un veic citas neproduktīvas darbības, kas kavē tiešos darba pienākumus.
Tātad sanāk tāds apburtais loks – cilvēks izvirza sev augstus standartus un mērķus, bet iekšējo šaubu un baiļu dēļ sāk prokrastinēt un izvairīties no rīcības šo mērķu īstenošanai, rezultātā ir neapmierināts ar iznākumu, kas tikai apstiprina iekšējo izjūtu par sevi kā viltvārdi.
Lai gan varētu domāt, ka biežāk viltvārža sindroms skar gados jaunākus un nepieredzējušākus cilvēkus, kam varētu būt arī loģisks skaidrojums, tomēr jāsaka, ka viltvārža raksturīgās bažas piedzīvo cilvēki dažādos amatos un arī vadītāju līmenī iespējams izjust spēcīgas šaubas par savu kompetenci.
Tomēr kā interesantākais pētījuma atklājums, manuprāt, ir tas, ka zemākos nodarbinātības līmeņos esošo cilvēku (asistentu, speciālistu) izteiktās viltvārža izjūtas var būt viens no faktoriem, kas kavē šo cilvēku profesionālo attīstību un kāpšanu pa karjeras kāpnēm.
Risinājumi
Viltvārža sindromam un perfekcionismam raksturīgais domāšanas veids var būtiski atsaukties uz cilvēka sniegumu kā profesionālajā, tā privātajā jomā, tāpēc ir svarīgi gan katram pašam laicīgi meklēt profesionālu atbalstu, gan organizāciju vidē nodrošināt apstākļus, kas nepastiprina šo izjūtu un traucējošo uzskatu veidošanos, bet gan palīdz ar tiem tikt galā, uzlabojot darbinieku dzīves kvalitāti un sniedzot pozitīvu pienesumu arī organizācijas mērķiem.
Individuālā līmenī iespējams meklēt atbalstu pie profesionāliem speciālistiem – koučiem, supervizoriem, psihologiem, terapeitiem, kas var palīdzēt apzināt traucējošos uzskatus un tos pārveidot, ieviešot arī jaunus domāšanas un rīcības ieradumus ikdienā.
Savukārt organizācijās šis ir viens no aspektiem, ko iekļaut treniņu un apmācību programmā, vairot apzinātību un izpratni par viltvārža sindromu, kā arī nodrošināt “instrumentus” darbinieku iekšējo resursu stiprināšanai un prasmes tikt galā ar iekšējām bažām un šaubām.
Ja neviens par to nerunā, tas nenozīmē, ka tas neeksistē. Redzam, ka vidēji 70% cilvēku piedzīvo viltvārža izjūtas, tāpēc, to normalizējot, varam sākt pārveidot šīs izjūtas un attīstīt lielāku iekšējo spēku un drosmi, kā arī veidot savu apkārtējo vidi par vietu, kas veicina izaugsmi.
P.S. Šobrīd jo īpaši specializējos viltvārža sindroma tēmā, tāpēc, ja Tev ir radušies kādi jautājumi vai novēro viltvārža izjūtas sev, savā komandā vai organizācijā, nekavējies un sazinies ar mani - [email protected]
*Raksts tapis balstoties uz Lāsmas Poļikevičas bakalaura darbu “Viltvārža fenomena saistība ar perfekcionismu un uztverto darba sniegumu”, kurā ir visas atsauces arī uz šajā rakstā izmanotajiem avotiem.
P.P.S. Ja ieinteresēja šī tēma un vēlies palasīt vairāk, te būs grāmatas (angļu valodā), kas varētu būt saistošas.
Ļoti svarīga informācija un interesanti uzrakstīta.