Kas ir afirmācijas un kā tās izmantot savai izaugsmei?
Jaunākajos pētījumos atklāts, ka mums katru dienu prātā iešaujas aptuveni 6200 domu. Lielākā daļa (pat līdz 95%) no tām atkārtojas un 80% no tām ir negatīvas. Tas ir ierastais modelis, kādā darbojamies, taču mūsu prātam ir bezgalīgas iespējas, kuras liekot lietā varam būvēt savu nākotni tādu, kādu vēlamies.
Pārvaldot savas domas, apzinoties savas emocijas un plānojot darbības, uzņemamies atbildību par savu dzīvi – iespējams, tas izklausās vienkārši, tomēr, kā lai maina savu negatīvo domāšanu un attīsta to tā, lai veicinātu savu labklājību, veiksmi un izaugsmi?
Mēs paši esam sev vislielākais resurss ar lielu potenciālu, ko varam izmantot, lai veidotu piepildītāku dzīvi, sabalansējot visas sev svarīgās dzīves jomas.
Kā viens no palīginstrumentiem var noderēt afirmācijas, kas ir pozitīvi apgalvojumi, ko Tu sev regulāri atkārto, transformējot iepriekš esošās negatīvās domas uz pozitīvām.
Afirmācijas var palīdzēt:
- celt motivāciju,
- pārliecību par savām spējām,
- vieglāk pārvarēt grūtības
- samazināt negatīvā stresa ietekmi,
- uztvert "apdraudošus" notikumus un informāciju kā mums vērtīgāku,
- mainīt mūsu uzvedību un ieradumus uz labo pusi,
- vairot labsajūtas hormonus, uzlabojot garīgo, emocionālo un fizisko pašsajūtu.
Viss patiesi sākas ar mūsu domām, kas tālāk ietekmē mūsu emocijas, rīcību un galu galā sasniegumus. Lielāko daļu domu patiesi neapzināmies, jo tajās parādās arī dažādi uzskati, kas veidojušies iepriekšējās pieredzes rezultātā un ietekmē mūsu sniegumu šodien. Vairums šo uzskatu nāk no bērnības, dažādām neveiksmīgām pieredzēm un zemapziņā liek mums izdarīt nepareizus lēmumus.
Labā ziņa – to visu mēs varam
mainīt! Ja vēl neesi izmēģinājusi afirmāciju spēku, iespējams, ir īstais laiks
sākt!
Kā izmantot afirmācijas ikdienā?
Viens no veidiem ir, ka afirmācijas vari izveidot pati un pielāgot savai situācijai. Visefektīvākās tās būs, ja atpazīsi savas negatīvās domas un radīsi tām pretējus pozitīvus apgalvojumus. Ņem vērā, ka afirmācijai ir jābūt formulētai tagadnes formā, vēlams īsai, konkrētai un emocijas raisošai, piemēram, “Es esmu par sevi pārliecināta”. Novieto afirmāciju sev acu priekšā redzamā vietā. Katru dienu velti laiku afirmācijām – atkārto tās savās domās, saki skaļi vai pieraksti savā žurnālā. Svarīgākais - esi pacietīga! Jaunu ieradumu ieviešana un uzskatu maiņa prasa laiku.
Tāpat vari izmantot jau gatavas afirmācijas, piemēram, afirmācijas, kas iekļautas pašizaugsmes kāršu komplektā “savas dzīves autore”. Šajā komplektā iekļautas gan 42 afirmācijas saistībā ar sešām svarīgām mūsu dzīves tēmām mūsu vienotai attīstībai, gan 42 uzdevumi jautājumu formā, kas palīdzēs izzināt sevi, savas vērtības, definēt mērķus, veidot veselīgus ieradumus un galu galā celt savu pašapziņu un ne tikai.
- Kārtis ir saliktas secīgi pa tēmām (apzināšanās, prāts, gars, emocijas, ķermenis, turpinājums), tāpēc droši vari katru dienu (vai ar citu Tevis izvēlētu regularitāti) izvilkt vienu kārti no uzdevumu kaudzītes - pārdomāt, izpildīt, pierakstīt savas domas, atziņas. Un vienu kārti no afirmāciju kaudzītes - noskaņoties dienai caur šo, pielikt acu priekšā kā atgādinājumu, pierakstīt izjūtas, kas rodas lasot šo tekstu vai kā citādi.
- Tu vari arī uzticēties savām iekšējām izjūtām un izvilkt nejauši vienu kārti no uzdevumu kaudzītes un vienu no afirmācijām. Vai nejauši izvilkt uzdevumu kārti un apzināti piemeklēt afirmāciju.
- Tu vari iziet cauri afirmāciju kaudzītei un atlasīt tās kārtis, kuras Tevi šobrīd uzrunā visvairāk un kādu laika posmu izmantot tikai šīs sev acu priekšā.
- Tu vari izmantot to kā spēli, iesaistot citus cilvēkus (pārī vai tuvu cilvēku lokā) - pa apli katrs izvelk vienu uzdevumu kārti un atbild uz tajā ietverto jautājumu. (Jautājumi mēdz būt ļoti dziļi un personīgi, tāpēc vēlams atrunāt, ka katrs var atbildēt tik, cik tajā brīdī vēlas, vai izlaist/samainīt jautājumu)
- Tu vari iesaistīt savus bērnus un katru dienu ar viņiem kopā izvilkt kādu uzdevumu un afirmāciju, padaloties, ko katrs domā par šo tēmu. Tādējādi attīstot arī viņos pārliecību par sevi, reflektēšanas spējas un pozitīvu domāšanu.
Noteikti vēl ir citi veidi - esi radoša!
Pašizaugsmes kārtis “savas dzīves autore” pieejamas ŠEIT.