Kā vairot iekšēju pārliecību par sevi?
Pašapziņa ir cilvēka vispārējs, subjektīvs sevis novērtējums, kas iekļauj to, ko domājam, jūtam un ticam paši par sevi. Veselīga pašapziņa ir ļoti svarīga, jo palīdz sasniegt Tavus mērķus, saglabāt motivāciju, zinot, ka Tu esi spējīga paveikt to, ko esi ieplānojusi. Tāpat ne mazāk svarīgi - spējam nospraust savas personīgās robežas un veidot veselīgas attiecības gan ar citiem, gan paši ar sevi. Svarīgākā atšķirība starp veselīgu un zemu pašapziņu ir tā, ka cilvēki ar veselīgu pašapziņu veido veiksmīgu sevis paša tēlu savās acīs, tiecas uz panākumiem un baidās no tā, ka varētu neizdoties, taču uzņemas risku un mēģina. Pretstatā cilvēki ar zemu pašapziņu baidās no pašas izgāšanas un fokusējas uz to, lai izvairītos no neveiksmēm, neuzņemoties jaunus izaicinājumus - neizgāšanās viņu acīs ir svarīgāka par mega izdošanos. Tas tāpēc, lai pasargātu savu paštēlu no neveiksmes.
Kas raksturo veselīgu pašapziņu?
- Pozitīvs skatījums uz dzīvi
- Prot pateikt "nē"
- Pārliecība par sevi
- Apzinās un pieņem savas stiprās un vājās puses
- Prot izteikt savas vajadzības
- Neiestrēgst negatīvās pagātnes pieredzēs
- Tic, ka ir līdzvērtīgs citiem - ne labāks, ne sliktāks
Kas raksturo zemu pašapziņu?
- Fokuss uz savām vājībām
- Tic, ka citi ir labāki
- Grūtības izteikt savas vajadzības
- Negatīvs skatījums uz dzīvi
- Bailes no izgāšanās
- Grūtības pieņemt pozitīvu atgriezenisko saiti
- Regulāras bailes un šaubas
- Grūti nospraust robežas un pateikt "nē"
- Kā prioritāti regulāri izvirza citus, nevis sevi
No Tavas pašapziņas ir atkarīgs, kā raugies uz neveiksmēm. Pētījumos parādās, ka cilvēkiem ar zemu pašapziņu ir zemāks darba sniegums un viņi ātrāk padodas saistītos nākamajos uzdevumos, savukārt cilvēki ar augstu pašapziņu, saņemot atgriezenisko saiti par neveiksmi, rīkojas vēl aktīvāk un strādā tikpat cītīgi arī turpmākajos uzdevumos. Kāpēc tā? Jo mēs mēdzam pieņemt atgriezenisko saiti, kas ir saskaņā ar mūsu pašu uztveri par sevi - ja man ir zema pašapziņa, es samierinos ar neveiksmi, jo tā apstiprina manis pašas viedokli par sevi, es ticu, ka man tātad turpmāk arī neveiksies. Savukārt, ja man ir augsta pašapziņa, es nesamierinos ar šo neveiksmi, uzskatot, ka tā gadījās šoreiz, taču nākamreiz noteikti var būt labāk. Šajā gadījumā es sevi neredzu kā cilvēku, kuram neizdodas, tāpēc meklēju apstiprinājumus pretējam. Ar zemu pašapziņu cilvēki bieži sevi vērtē ļoti kritiski, saskata vairāk vājās puses, cenšas būt perfekti un vaino sevi par neveiksmēm, liek citus pirmajā vietā (vērtē sevi zemāk), izvairās no izaicinājumiem, cenšas izpatikt citiem un nepamatoti atvainojas par kļūdām.
Pajautā sev, kur ir Tavs fokuss? Uz izdošanos vai izvairīšanos no neveiksmes?
Kas uztur zemu pašapziņu?
Ja arī Tu saskaries ar zemu pašapziņu, tad zini - tas ir maināms. Zemā pašapziņa ir negatīvi uzskati pašai par sevi. Lai to mainītu, Tev ir jāsaprot, kas turpina uzturēt Tavu zemo pašapziņu:
- Tavas pamata pārliecības un uzskati pašai par sevi, kas liek justies slikti un nevērtīgi, piemēram, "es neesmu svarīga", "es esmu slikta", "es neesmu vērtīga", "es neesmu pelnījusi mīlestību".
- Šo pamata uzskatu rezultātā izveidotie dzīves noteikumi, lai šķietami sevi pasargātu, taču tajā pašā laikā ir pārlieku prasoši un neatbalstoši, piem., "man vienmēr jāizpatīk citiem", "es nevaru atteikt", "es nedrīkstu saņemt kritiku", "man ir daudz jāstrādā".
- Tas, kā Tu attiecies pati pret sevi savās domās, vārdos un darbībās - nemitīga paškritika tikai stiprina Tavu zemo pašapziņu.
- Ir tikai dabīgi sevi pasargāt arī no apkārtējo kritikas un citām "briesmām", tāpēc Tavs prāts jau laicīgi prognozē, kas varētu noiet greizi un Tu laicīgi izstrādā aizsargmehānismus, rīkojies un veido ieradumus, kas patiesībā Tevi nemaz neatbalsta. Panākot īstermiņa labsajūtu, Tu tikai ilgtermiņā atkal nostiprini savas pamata negatīvās pārliecības par sevi.
Kā stiprināt pārliecību par sevi un celt pašapziņu?
Pirmkārt, Tev ir jāsaprot, kādas ir Tavas pamata pārliecības pašai par sevi. Kādos sevis izveidoto dzīves noteikumu "slazdos" Tu iekrīti? Cik bieži un cik adekvāti Tu sevi kritizē? Kā Tava uzvedība palīdz celt Tavu pašapziņu vai tikai nostiprina Tavu nevērtības izjūtu?
Attiecīgi tālāk vari atrast jaunas pārliecības, kam vēlies “sekot”, attīstīt tās un stiprināt sevī:
- aizvieto paškritiku ar empātiju pret sevi un sevis pieņemšanu,
- izmanto atbalstošas afirmācijas un vizualizāciju – iztēlojies sevi, kāda esi ar augstu pašapziņu, kas Tev ir svarīgi, ko Tu domā, kā rīkojies,
- rīkojies saskaņā ar jaunajām pārliecībām un apzināti veidotajiem jaunajiem dzīves noteikumiem,
- pieņem izaicinājumus, sper drosmīgākus soļus,
- novērtē savas stiprās puses un to, kas Tev izdodas, kā arī svini “mazās uzvaras”,
- mācies nospraust robežas un pateikt “nē”,
- izvirzi sevi par prioritāti.
Turklāt nebaidies izmantot profesionālu atbalstu, piem., psihologu vai kouču, kas palīdzēs Tev stiprināt pašapziņu, sasniegt savus mērķus un vienkārši justies mierā ar sevi.