Dziļais darbs un produktivitāte mājas apstākļos
Kad dzīve sagriežas kājām gaisā un ērtā vieta birojā jānomaina pret virtuves galdu mājās, paralēli jāatbalsta bērni attālinātajās mācībās un vēl visiem jāpagatavo pusdienas un vakariņas, ierastie darba plāni gandrīz noteikti nestrādās kā parasti. Arī tad, ja no mājām strādāt ir ikdienišķa lieta, nāk klāt jauni izaicinājumi, kas iepriekš nav bijuši.
Jaunos apstākļos jārod jauni risinājumi, jāmēģina pielāgoties situācijai un atrast sev labāko veidu, kā funkcionēt. Ja arī iepriekš e-pasti, mobilā telefona zvani un sociālie tīkli novērsa mūsu uzmanību, tad šobrīd tas kļūst jo īpaši aktuāli, papildus dzirdot bērnu klaigāšanu blakus istabā un savā virzienā vērstus jautājumus, kas "izsit" no darba ritma.
Arī man palikt mājās ar trīsgadnieku un censties izdarīt visus ieplānotos darbus reizēm liekas kā neiespējamā misija. Man par labu nospēlē tas, ka pati strādāju savā labā un varu organizēt savu laiku, kā vēlos, tomēr nepadarīti darbi reizē nozīmē arī negūtus ienākumus. Tajā pašā laikā grūti iedomāties, cik gan sarežģīta ikdiena var būt vecākiem, kuri strādā no mājām un ir nodarbināti pilna laika darbā. Katram no mums situācija ir savā veidā unikāla, tāpēc ceru, ka kāda no manām atziņām noderēs tiem, kas šajā brīdī ir produktīvākas ikdienas veidošanā.
Šajā rakstā meklē atbildes, kā mēģināt (jā, mēģināt, jo nav garantēts, ka vienmēr sanāks) strādāt produktīvāk, izmantot dziļā darba priekšrocības un izdarīt vairāk īsākā laika posmā.
Kas ir dziļais darbs?*
Strādāšanu var iedalīt dziļajā darbā un seklajā darbā, kur dziļais darbs tiek veikts dziļā koncentrēšanās stāvoklī, ilgstoši fokusējoties uz veicamo uzdevumu bez traucēkļiem. Ja dziļais darbs rada jaunu vērtību, tad seklajā darba fāzē nav novērojama tik liela piepūle, veicam uzdevumus, ko viegli izpildīt un atkārtot, piemēram, atbildēšana uz e-pastiem, darba pārrunāšana ar kolēģi, informācijas meklēšana internetā, sociālo tīklu pārskatīšana.
Kā dziļo darbu izmantot savā labā?
Kad beidzot mājās valda nosacīts miers un skolnieki iegrimuši savās nodarbēs vai mazulis guļ diendusu, pienācis īstais laiks netraucēti nodoties darbam. Taču parasti tā vietā, lai produktīvi pavadītu laiku, attopamies atbildot uz e-pastiem, nokavētiem zvaniem un pa vidu vēl ieskatāmies sociālajos tīklos. Lai arī zinām, ka dziļais darbs un koncentrēšanās konkrētajam uzdevumam patiešām veicina augstāku produktivitāti, nereti to nav tik viegli īstenot, tāpēc zemāk apkopoti galvenie ieteikumi, kas palīdzēs pieslēgties dziļajam darbam.
1. Dienas struktūra un rutīnas.
Lai cik viegli būtu ļauties dienas plūdumam, mūsu smadzenēm patīk rutīna un paredzama dienas kārtība. Mājas apstākļos ir svarīgi vienoties par visiem pieņemamu dienas struktūru, ieplānojot laiku gan atpūtai, gan darbam. Zinot, ka ir konkrēti laika posmi (kamēr bērni guļ diendusu, spēlējas savā nodabā, pilda mājas darbus vai skatās multfilmas), mēs varam jau laikus noskaņoties darba cēlienam un izmantot katru atvēlēto minūti darbam.
2. Iekārto ērtu darba vidi.
Ar vārdu ērts šajā gadījumā nav domāts mīksts dīvāns un spilvens aiz muguras. Lai produktīvi izmantotu darbam atvēlēto laiku, viens no svarīgākajiem dziļā darba priekšnoteikumiem ir strādāt bez traucēkļiem. Paliekot mājās ar ģimeni tas var būt sarežģītāk, bet mēs varam darīt visu iespējamo, kas ir mūsu kontroles zonā, lai to nodrošinātu - ierīkot atbilstošu darba zonu, kas paredzēta tikai šim nolūkam, izrunāt noteikumus ar ģimeni (var uzlikt taimeri, piem., uz 30 minūtēm, kura laikā nedrīkst vienam otru traucēt), izslēgt telefonam skaņu vai atstāt to citā istabā. Zinot, kas parasti liek atrauties no veicamā uzdevuma, varam jau to laicīgi minimizēt.
3. Sastādi darāmo darbu sarakstu prioritārā secībā.
Vislabāk jau iepriekšējā vakarā izskatīt šajā dienā paveikto un uzrakstīt veicamos darbus nākošajai dienai. Ņemot vērā savus apstākļus, nepārspīlēt ar darbu saraksta garumu, bet piefiksēt, piemēram, 3 svarīgākos darbus, kas obligāti jāpaveic. Tādā veidā spēsim ķerties darbam klāt jau no pirmās minūtes, jo zināsim, kas konkrēti jāizdara. Ja darba veikšanai nepieciešami kādi papildus resursi, piemēram, grāmata vai žurnāls, tos jau iepriekš varam sagtavot un nolikt darbam paredzētajā vietā.
4. Koncentrējies uz būtiskāko.
Saprotams, ka dziļā darba fāzes šī brīža apstākļos var būt ļoti maz, tāpēc brīdī, kad ir ieplānots netraucēts laiks darbam, fokusējies uz svarīgākajiem ieplānotajiem uzdevumiem. Tas paaugstinās produktivitāti un ļaus veiksmīgāk tikt galā. Pārējos laika periodos, kad darbs tiek ik pa laikam iztraucēts ar apkārt notiekošo, varam paveikt vieglākos uzdevumus, kas neprasa tik lielu koncentrēšanos un piepūli.
5. Velti laiku atpūtai.
Kvalitatīvs miegs bijis svarīgs ikvienos apstākļos, taču, lai tiešām spētu uzturēt augstas darba spējas un koncentrēšanos, it īpaši svarīgi ir ieplānot aktivitātes, kas palīdz pašam atjaunoties, piemēram, pastaiga svaigā gaisā, meditācija, grāmatas lasīšana, kā arī parūpēties par nosacījumiem labam miegam.
Ja ārējos apstākļus mēs neizvēlamies un atliek vien tiem pielāgoties, tad vismaz savu attieksmi mēs varam izvēlēties un darīt visu iespējamo, lai strādāšanu un dzīvošanu mājās padarītu sev un saviem mājiniekiem patīkamāku. Sakāpinātas emocijas un dusmas nevienam nenāks par labu, tāpēc rūpēsimies par savu labsajūtu un uztrauksimies par to, ko varam ietekmēt, darbojoties tik produktīvi, cik vien šī brīža situācijā iespējams.
*Teoriju par dziļo darbu savā grāmatā aprakstījis Džordžtaunas Universitātes profesors - Cal Newport "Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World"