Paškoučings - kā to izmantot savā labā?
Mūsdienu stresa pilnajās, aizņemtajās dzīvēs, kur jāpaspēj jauni darbi ik uz soļa, tik būtiski ir veltīt laiku sev, lai pamanītu, kur esi savā dzīvē un ko darīt tālāk.
"Dzīves privilēğija ir kļūt par to, kas patiesībā esi." (Karls Jungs)
Kā lai Tu atklāj, kas esi, ja nevelti laiku sevis iepazīšanai un attīstībai?
Pašos pamatos apzinoties, ka Tu esi savas dzīves autors
un zini vislabāk, kas Tev ir vajadzīgs, Tu pats vari veiksmīgi rast risinājumus
dažādiem izaicinājumiem un virzīties uz priekšu.
Tas ne vienmēr ir viegli, tāpēc tas nevar aizvietot sadarbību ar kouču, jo ir reizes, kad ļoti noder profesionāļu palīdzība (tai skaitā terapeita, konsultanta u.c.), kur sadarbībā ar kouču vari saskatīt jaunas iespējas un atklāt sev nozīmīgas atziņas. Turklāt procesa laikā iespējams izstrādāt sev svarīgas stratēģijas mērķu sasniegšanai, lai patstāvīgi sasniegtu rezultātus arī turpmāk.
Ir skaidrs, ka
koučingā izmantotās kompetences un metodes patiesībā noder ikvienam no mums,
uzlabojot savas dzīves kvalitāti.
Lai kāda būtu Tava situācija, vienmēr ir iespējams darbs ar sevi, tāpēc ceru, ka zemāk uzskaitītās paškoučinga metodes Tev noderēs.
Pieņemšana
Viss sākas ar sevis, situācijas un apkārtējo pieņemšanu. Lai cik banāli tas neskanētu, bet – sevi ir jāmīl un jāliek pirmajā vietā. Pieņemot, ka Tu esi vērtība pats par sevi, var sākties Tavs attīstības ceļš. Vari paskatīties uz esošo situāciju no malas – kādus redzi plusus un mīnusus. Vari veidot savas dzīves balansa apli, sarakstot svarīgākās dzīves jomas un veicot to auditu – „Kas šobrīd man jau ir?”, „Ko vēlos sasniegt katrā no šīm jomām?”, „Kādi varētu būt pirmie soļi, lai virzītos uz priekšu?”
Jautājumi
Vislabākais instruments darbā ar sevi ir jautājumi. Tie noder jebkurā situācijā, it īpaši, kad esam iesprūduši sevis ierobežojošās pārliecībās, neredzam izeju un viss liekas sliktāk par sliktu. Bieži mēs notiekošo pieņemam par absolūtu patiesību, mēs pieņemam, ka tas, ko domājam, ir patiesība. Kā būtu, ja mēs spētu sev pajautāt – „Vai tiešām tā ir?”, „Kas vēl ir iespējams?”, „Kādu mācību varu gūt no šī?” Nebeidzams jautājumu saraksts, ko vari sev izveidot, lai ieraudzītu to, ko pirmās negatīvās domas neļauj saskatīt.
Vīzija
Kādu Tu sevi redzi pēc 3, 5, 10 gadiem? Ko esi sevī attīstījis, par kādu cilvēku kļuvis? Kas tajā Tev ir tik svarīgs? Spēja ieraudzīt šo tālo, skaisto vīziju un turēt to acu priekšā ik dienu, palīdz veiksmīgāk iecerēto realizēt. Tas var būt Tavs dzinējspēks dienās, kad šķiet, ka rokas nolaižas. Vizualizējot savus sapņus, rodi dziļāku motivāciju tam, ko dari ikdienā.
Mērķi
Izvēloties savus mērķus un apzināti ejot uz tiem, Tu veido savu dzīvi un neļauj ārējām vētrām Tevi pūst, kur pagadās. Formulējot mērķus, pēc iespējas skaidrāk atbildi sev uz šiem jautājumiem – „Ko Tu vēlies sasniegt?”, „Kāpēc Tev tas ir svarīgi?”, „Kā Tu zināsi, ka esi to sasniedzis?”, „Kā Tu to sasniegsi?” Par mērķiem var ilgi un aizrautīgi runāt, bet vēl svarīgāk – tos definēt, tāpēc, ja vēlies attīstīt sevī šo prasmi, pievienojies kādā no "Mērķu Meistarības" semināriem.
Esi atvērts
Saki „jā” iespējām, kas nāk. Saki „jā” izaicinājumiem un vēro, kādas pārmaiņas notiek Tevī. Mācies saskatīt pozitīvo sev apkārt un pieļauj domu, ka katram no mums ir kāds pozitīvs nodoms, kas uzreiz var nebūt zināms. Tu esi šajā pasaulē, lai darītu labu un dotu pienesumu ar savu unikalitāti, kaut vienu smaidu. Ieklausies savā iekšējā dialogā, reflektē par dienas notikumiem un pieraksti svarīgākās pārdomas savā žurnālā.
Tu veido savu nākotni jau šodien, tāpēc apzināti strādā ar sevi, pilnveido prasmes, reflektē un uzņemies atbildību par savām problēmām tāpat kā par sasniegumiem.
Sapņo. Tici. Uzdrīksties.
P.S. Ja Tevi
ieinteresēja paškoučings, tad seko līdzi jaunumiem un izmēģini konkrētas
tehnikas, piedaloties kādā no semināriem „Pašiedvesmas tehnikas Tavai izaugsmei”.
Uz tikšanos!